• Svarbiausia – žmogus!
    • Svarbiausia – žmogus!
    • Svarbiausia – žmogus!

Socialiniai tinklai

Paieška

Lankomumo statistika

Šiandien426
Vakar323
Šią savaitę1358
Šį mėnesį3185
Viso1086858

Dabar svetainėje 39 svečiai ir narių nėra



Renginiai ir naujienos

Žygis „Tūkstantis laiptelių vardan moterų saugumo“

Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos Vilniaus miesto klubas (pirmininkė Vitalija Kliukienė), siekdamos atkreipti visuomenės dėmesį į pasitaikančio smurto prieš moteris artimoje aplinkoje atvejus ir jo padarinius, birželio pabaigoje pakvietė visus neabejingus į pėsčiųjų žygį Neries regioninio parko Dūkštos pažintiniu taku „Tūkstantis laiptelių vardan moterų saugumo“. 

Nepaisant iš vakaro Vilnių plovusios liūties, gatves pavertusios upeliais ir nuridenusios nuo Gedimino kalno nemenką gabalą velėnos, žygis įvyko, moterys nepabūgo keliauti, juk išsigandę didesnio lietaus, vargu, ar sugebėtų pasipriešinti smurtautojui ir apginti moterį.

Malonu, kad prie vilniečių žygio prisijungė LSDMS Panevėžio rajono (pirmininkė Jūratė Januškienė) bei Elektrėnų klubų (pirmininkė Rasa Kanašonkienė) bičiulės, LSDMS Vilniaus apskrities klubų koordinatorė Alina Lavris, o taip pat LSDP Vilniaus miesto skyriaus laikinoji pirmininkė Auksė Kontrimienė.

Dūkštos pažintinis takas – vienas sudėtingiausių, nemažai fizinių jėgų reikalaujantis, tačiau ir įdomiausių Neries regioninio parko maršrutų. Keliaudamos moterys grožėjosi natūralia, žmogaus nepaliesta gamta - piliakalniais, atodangomis, upės šlaitais, pievomis ir miškais. Po kojomis nenustygstamai almėjo viena švariausių Lietuvos upių Dūkšta, pagrįstai laikoma kalnų upeliu. Žygeivės aplankė sunykusį (likę tik griuvėsiai) Bradeliškių vandens malūną, pastatytą XX amžiaus pradžioje, po I pasaulinio karo, paglostė legendomis apipintą, per tris šimtus metų skaičiuojantį Šventąjį Daubų ąžuolą, kurio kamieno skersmuo 1,57, o kamieno apimtis – net 4,95 metrai, susidūrė su vikrumo iššūkiais, kopdamos stačiais kalvų šlaitais į Bradeliškių ir Buivydų piliakalnius, mėgavosi nuostabia Neries slėnio panorama. Pasitaikė, kad ne vienai bičiulei teko ištiesti pagalbos ranką, padedant įveikti upelius, stačius ir slidžius šlaitus. Dėl malonios, draugiškos atmosferos, nuostabaus kraštovaizdžio penkių kilometrų žygis neprailgo, o galiausiai žygio dalyves nudžiugino ir pasirodžiusi saulė.

Vis dėlto šis socialdemokračių žygis nebuvo vien tik gėrėjimasis Dūkštos pažintinio tako gamta, bet ir pokalbis apie smurto prieš moteris apraiškas visuomenėje ir artimojoje aplinkoje, apie pasipriešinimą plika akimi matomam fiziniam bei ne tokiems akivaizdiems psichologiniam, finansiniam ir emociniam smurtams. 

Suprantama, Lietuva, kaip ir daugelis pasaulio valstybių, turi teisinius svertus šiai problemai pažaboti, tačiau praktikoje neretai pasitaiko, kad įstatymas yra ydingai interpretuojamas moters nenaudai. Turime 2011 metais buvo atverta pasirašymui Stambulo konvencija, kuri Lietuvos buvo pasirašyta 2013-taisiais, tačiau ji iki šiol nėra ratifikuota. Taip pat 2011 metais Lietuvoje buvo priimtas (papildytas 2014, 2016 metais) Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, garantuojantis didesnę smurto aukos ir nepilnamečių, gyvenančių šeimoje, kurioje smurtaujama, apsaugą. Po šio įstatymo priėmimo patrigubėjo nuo smurto nukentėjusiųjų moterų pareiškimų skaičius, tačiau ir jis, ko gero, funkcionuoja nepakankamai, priešingu atveju, žygis „1000 laiptelių vardan moterų saugumo“, skirtas socialdemokračių pozicijai prieš smurtą suformuoti, neturėtų prasmės. Gyvenime dar gajūs mitai „ Muša – vadinasi, myli“ bei „Nieko negaliu pakeisti, esu finansiškai priklausoma“, „Neturiu pinigų teisininkams, būstui“. Smurto pasekmės yra žiaurios - ne išimtis, kad, kai smurtaujama prieš moterį, smurtaujama ir prieš vaikus. Gaila, bet tiek vyrų, tiek moterų požiūris šiuo klausimu keičiasi labai lėtai. Praktika rodo, kad net suteikus smurto aukoms atskirą būstą, praėjus kuriam laikui, moteris ir vėl grįžta pas smurtautoją, pasmerkdama save ir vaikus naujiems pavojams.

Diskusija apie galimybę padėti moterims, patiriančioms smurtą, buvo tęsiama dalinantis asmeninėmis patirtimis, idėjomis ir vizijomis prie sudėtinėmis vaišėmis nukloto stalo gamtoje. Baigiamuoju žygio akordu tapo moterų fotosesija su plakatu „Smurtas prieš moteris yra nusikaltimas !!!” .

Žygis „Tūkstantis laiptelių vardan moterų saugumo“ – tik vienas iš daugelio socialdemokračių žingsnių, siekiant reaguoti į smurto apraiškas ir prisidėti prie visų moterų diskriminacijos formų panaikinimo.

 

Žygio kuratorė Ramona Smaidrienė

 

TOP